Planety Układu Słonecznego

Nasz Układ Słoneczny składa się z 8 planet (+jedna planeta karłowata) oraz ogromnej gwiazdy zwanej Słońcem. Poniżej znajdują się opisy poszczególnych z nich (oprócz Ziemi, do której artykuł możecie znaleźć tutaj oraz Słońca – tutaj). Polecamy także zajrzeć na stronę SolarSystemScope, która umożliwia obejrzenie Układu Słonecznego w trójwymiarze.

 Merkury 

 Jego masa to 0,0552 masy Ziemi. Średnica planety na równiku wynosi zaledwie 4 879 km. Merkury obiega Słońce w 87,969 dni. Prędkość Merkurego na orbicie to 172 248 km/godz i jest to najszybsza planeta w Układzie Słonecznym. Co ciekawe, pełny jej obrót wokół własnej osi zajmuje 58d 15h 26min, co powoduje jedną ciekawą anomalię na niebie Merkurego. Otóż Słońce nie porusza się na niebie tej planety, jak na Ziemi. Gdybyśmy obserwowali jego wschód, to koło południa Słońce zatrzymuje się na niebie Merkurego – zawraca, po czym znów się zatrzymuje i kontynuuje swą pierwotną wędrówkę.

 Wenus
Z powodu gigantycznego efektu cieplarnianego na powierzchni tej planety panuje temperatura równa 462 stopniom Celsjusza. Co ciekawe – Wenus krąży w ekosferze Układu Słonecznego i do pewnego okresu na Ziemi i Wenus panowały zbliżone warunki. Wenus była gorętsza o niespełna 10 stopni Celsjusza. Ziemię mógł spotkać los podobny do Wenus, jednak stało się coś, co spowodowało, że obie planety podążyły inną drogą ewolucji. Na Ziemi spadł deszcz i cały dwutlenek węgla z atmosfery wchłonęły skały. Potem przyszło zlodowacenie, co pozwoliło Ziemi ostygnąć. Wenus nie miała tyle szczęścia - cała jej woda wyparowała i w postaci pary unosi się w jej bardzo gęstej atmosferze. Gdyby nie to, realne by były wycieczki do tropików na Wenus. 

 Mars

Licząc od Słońca, Mars jest czwartą planetą Układu Słonecznego, a zarazem ostatnią planetą ziemską. Czasami także nazywany Czerwoną Planetą. Orbita Marsa jest bardziej eliptyczna niż orbita ziemska. Czerwona Planeta jest oddalona od Słońca o 228 milionów kilometrów. Swój kolor Mars zawdzięcza dużej zawartości w skorupie tlenków żelaza. Mars, obok Ziemi, ma najbardziej zróżnicowaną powierzchnię wśród wszystkich planet Układu Słonecznego. Można na niej wyróżnić pokrytą kraterami powierzchnię, nad którą wznoszą się wysokie nawet na 25 kilometrów góry, natomiast marsjańskie równiny są poprzecinane kanionami, których głębokość sięga nawet 7 kilometrów. Kaniony te osiągają długość 5000 kilometrów.
 Jowisz
Jowisz jest planetą Układu Słonecznego, której odległość od Słońca jest pięć razy większa niż odległość pomiędzy Ziemią a centrum naszego układu. Jednocześnie Jowisz jest pierwszą z czterech gazowych planet krążących wokół Słońca. Jest olbrzymią planetą – jego masa jest równa 320 masom Ziemi i, co ciekawe, jest około dwa razy większa niż łączna masa wszystkich pozostałych planet należących do Układu Słonecznego.

 Saturn
 Odległość Saturna od Słońca jest 10 razy większa od odległości Ziemi do tejże gwiazdy. Saturn jest drugą co do wielkości planetą Układu Słonecznego. Należy do grupy planet gazowych. Skład chemiczny, budowa oraz bilans energetyczny tego gazowego olbrzyma są prawie identyczne jak Jowisza. Masa Saturna jest około 95 razy większa niż masa Ziemi. Ze względu na gazową strukturę, jego gęstość nie przekracza gęstości wody.
 
 Uran
Uran krąży wokół Słońca w odległości prawie 2,9 miliardów kilometrów. Okres obiegu wokół Słońca wynosi 84 lata, a czas obrotu wokół własnej osi to zaledwie 17 godzin, co przyczynia się do powstania spłaszczenia planety. W atmosferze Uranu dominuje wodór, występuje w niej także metan. Astronomowie odkryli, że orbity wszystkich do tej pory odkrytych księżyców Uranu są położone w płaszczyźnie równika tej planety, co oznacza że są prostopadłe do orbity Uranu.
 Neptun
Neptun jest ósmą, ostatnią planetą należącą do Układu Słonecznego. Zaliczany jest do grupy planet określanych mianem gazowych olbrzymów. Na samym początku, zanim uzyskał obecną nazwę był nazywany „Planetą poza Uranem„, ostatecznie został nazwany imieniem rzymskiego boga mórz i oceanów – Neptuna. Jego masa jest aż 17 razy większa od masy Ziemi. Symbolem astronomicznym, jaki otrzymała ta planeta jest jedna ze znanych wersji trójzębu Neptuna. Płaszcz Neptuna charakteryzuje się występowaniem w nim dużych ilości wody, amoniaku a także metanu. Dodatkowo, posiada bardzo dużą przewodność elektryczną. Naukowcy sądzą, że na głębokości około 7 tysięcy kilometrów, rozkładający się metan tworzy kryształy diamentów.

Pluton


Pluton porusza się wokół Słońca po orbicie eliptycznej. Okrąża je w czasie 249 lat. Najmniejsza odległość Plutona od Słońca wynosi 29.8 jednostek astronomicznych zaś największa 49.6 jednostek astronomicznych. Ciekawostką jest, że orbita Plutona znajduje się w niektórych momentach bliżej Słońca niż orbita Neptuna. Ostatnio taki zdarzenie miało miejsce w latach 1979 – 1999. Orbita planety położona jest w płaszczyźnie nachylonej do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 17 stopni. Jest to największy kąt nachylenia wśród wszystkich planet Układu Słonecznego. Pluton obraca się wokół własnej osi w kierunku przeciwnym niż większość planet, w czasie 6.39 dnia. Wcześniej uznawany za 9 planetę Układu Słonecznego, od sierpnia 2006 jest już jednak planetą karłowatą. Powierzchnia Plutona jest mniejsza od powierzchni Rosji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz